Wednesday, December 26, 2012
PROPUSTEN POZIV NA MOB
Friday, March 2, 2012
ORGANSKI VRT
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiLVKJRuiL_AUHpy0aHwcpRQsWEMy6BYVQGnizIanjqYfZL6qJdIZAZ0p1nMCiHuga1QyxI5epKt4gbi_g9pY0Ztmb_qIHi8ThoUNFXkBTScFEPlYETYf_vwbJJcEJl1iqCZ7_GmYTZxtA/s320/zastita.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh_tfjzmq124eodB6Nb9xxdPZClPoyY1wFQRlwDkwKJYXd9miRIxdI5Y_GCy7aHtKXQ_9_bQJH9o9YrmboXMYLx8dseVGzCeAB6rXXt4Tvn8oDcI2MpcT4J8SjAb4nWRDw3OiBtm-rPlP8/s320/raised-beds.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj4jX-M4CXBWTUehOU-Zye7t5vLr-l-TkqhqSg6r_b7Xtws1j0ibWTxiFevOY1Uds2vaMuEk3gE2so6cf-ET8JTlzgSxaJNOXS-rQxjJU_voMoW2VMRih-3ekT46oMC3YBu3qC3e3XeObw/s320/kakozapoceti.jpg)
Šest koraka do vlastitog organskog vrta
Vrijeme je da počnete razmišljati o proljetnom vrtu i neka vaš ovogodišnji vrt bude najbolji kojeg ste ikada zasadili.
Zašto? Svijet postaje sve nesigurnije mjesto za život.
Možda će vam uskoro zatrebati vlastiti izvori hrane i zdravlja zasađeni u vašem vrtu.
Organsko vrtlarstvo ne podržava korištenje kemikalija kojima se na umjetan način postiže brži rast biljaka i njihova zaštita od insekata.
Organski uzgoj se zasniva na prirodnim načelima vrtlarstva koji se koriste već tisućama godina.
Permakulturno organsko vrtlarstvo ide i korak dalje, naglašavajući potrebu za održivim uzgojem biljaka, funkcionirajući u skladu prirodnog okruženja.
Permakulturno organsko vrtlarstvo postaje sve popularnije. Sve više ljudi prihvaća ovaj jeftin i relativno jednostavan način uzgoja vlastitog voća, povrća, začinskog bilja i cvijeća.
1. Odaberite lokaciju
Promatrajte zemlju na kojoj planirate započeti uzgoj nekoliko puta dnevno.
Obratite pozornost na dijelove koji su pretežno na suncu, te na one koji imaju više hlada.
Ako je u vašim krajevima sunce rijetkost, izlažete mu svoje biljke što više možete. S druge strane, ako živite u krajevima gdje ima puno sunca, s dužim sušnim razdobljima, pokušajte zaštititi biljke hladom.
Također, razmislite kako da zaštitite biljke od jakoga vjetra koji im može naštetiti.
Čak i mali vrtovi imaju svoje mikroklime. Uzmite to u obzir prilikom sadnje kako biste biljkama osigurali dovoljno sunca ili hlada, prema njihovim specifičnim potrebama.
2. Odaberite biljke
Izbjegavajte biljke sklone bolestima i zahtjevne biljke koje treba prskati ili podrezivati.
Bolje je da odaberite biljke koje uspijevaju u vašem području, nego biljke koje morate štiti od utjecaja okoliša koji im ne odgovara.
Ukoliko je moguće, odaberite biljke od kojih ćete imati višestruku korist: koje daju cvjetove u prvoj sezoni te plodove u drugoj, koje će krošnjom stvoriti hlad za druge biljke i vašem vrtu dati prirodnu ljepotu.
Domaće biljke će privući prirodne oprašivače poput pčela, te leptire koji će vašem vrtu dati dodatan šarm i ljepotu.
3. Napravite dom za vaše biljke
Preporučujem da napravite podignute gredice koje će olakšati brigu o biljkama, pružiti bolju cirkulaciju zraka, zaštititi ih od hladnoće te smanjiti potrošnju vode.
Organski vrt možete napraviti i u stanu! Podignute gredice i okomita sadnja će Vam omogućiti da na malom prostoru uzgojite ljekovite biljke, povrće i cvijeće.
4. Hranjenje vaših biljaka
Jedan od glavnih zadataka permakulturnog organskog vrta jest izbjegavanje otpada.
Upravo to što imate vrt daje vam mogućnost da iznova koristite prirodni otpad poput ljuski jaja, kora voća i povrća, ostataka od kave i drugi prirodni otpad kojeg obično bacate u smeće.
Od toga otpada napravite kompost koji je poput zlata za vaše biljke.
5. Zalijevanje vaših biljaka
Moderni vrtlari ne slijede načela održivosti i ovise o izvorima vode. Koriste crijeva i prskalice da bi uzgojili biljke koje zahtijevaju puno vode u suhim područjima.
Permakulturni organski vrt koristi prirodne izvore vode koliko je to moguće, maksimalnim upotrebom podzemnih voda i kišnice.
Na otvorenom ostavite bačve gdje će se skupljati kišnica koju ćete koristiti za zalijevanje vašeg vrta.
6. Zaštita biljaka od štetočina
Izbjegavanje kemikalija ne znači da ćete imati vrt pun štetočina.
U borbi protiv štetočina može pomoći prirodna sinergija između nekih biljaka - ako ih posadite jednu blizu druge povećava se njihova snaga i urod, te se one bolje štite od nametnika.
Kako biljke imaju ljekovito djelovanje na ljudsko zdravlje, jednako tako mogu pozitivno utjecati i jedna na drugu.
Više o kompatibilnim biljkama možete pročitati ovdje.
Podijelite s nama Vaše ideje za sadnju eko vrta u komentarima!
Johannus Organs
Digital Organs Builder Where Tradition Meets Technology
www.Johannus.nl/English
Thursday, February 9, 2012
ETERIČNA ULJA
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEha0VkNys_o5MPHOhjAPJ1JyDqsl-gCLlyFVtaEikiqtRSoLGOSqyTWtL9bmoEo42Ax-xxHP_-8OsAIN45E63NItYBTtk2IUvZwDcvgZJ4ZK86fu86SKIVO65JbmQAA70gqxF3buF32X8M/s320/lavanda2.jpg)
![](http://4.bp.blogspot.com/-m9i2l_rRcRE/TzP8zKYi_eI/AAAAAAAAAgo/BGJMii2FrVQ/s320/ja2.jpg)
Iz pera Saše Radulovića, potvrđenog stručnjaka iz oblasti fitoaromaterapije
ČAROBNI SVIJET ETERIČNIH ULJA
Otvaranjem prve bočice eteričnog ulja, prije više od petnaest godina, otvorio se i svijet gotovo pa bezbrojnih mogućnosti. Miris je dakako na prvom mjestu. Nakon godina korištenja komercijalnih preparata – od kozmetike do proizvoda za imunitet – miris iz bočice otkrio je i drugo lice. Ono ljekovito. Energiju biljke. Jer što je drugo eterično ulje nego energija/život biljke pretočen u bočicu.
Kemija, kao prirodna znanost, dokazala je ljekovitost stotina kemijskih spojeva iz te bočice. Do nedavno je malo tko znao ili govorio o kvaliteti i kemotipiziranosti eteričnih ulja. Konkretno, to znači da eterična ulja dobivena iz iste botaničke vrste mogu imati različiti kemijski sastav ovisno o staništu, mikroklimi i malim genetskim modifikacijama. Francuski pravac (škola/model) aromaterapije najviše poklanja pažnje upravo toj kemijskoj i botaničkoj definiranosti, te se tako više ne raspoznaje samo jedan “ružmarin” već tri (ili više) kemotipa ružmarina različitog sastava i djelovanja, od kojih je kemotip kamfor štetan za jetru, kemotip verbenon je liječi, a kemotip cineol je najbolji kemotip za poticanje periferne cirkulacije. Isti princip vrijedi i za druga eterična ulja tj. biljke. Nije precizno ni dovoljno da na bočici eteričnog ulja piše samo ružmarin ili lavanda ili timijan ili bor ili bosiljak ili cedar ili mirta ili kadulja ili “cimet” ili mandarina ili naranča ili eukaliptus ili metvica itd. Kada kupujete eterična ulja probajte zapamtiti da i rečenica “100% čisto eterično ulje” ne garantira kvalitetu. Sjetite se samo da je prema američkom presedanu vezanom uz korektnost reklamiranja i oglašavanje proizvoda, dovoljno je da u bočici bude bar 1% doista 100% čistog eteričnog ulja, pa da možete reklamirati takvo eterično ulje kao 100% prirodno i čisto? A ostalih 99% mase u bočici može biti bilo što!
Kao potrošač okružen mnogobrojnim reklamama često sam kupovao kreme za svoje aknama sklono lice i pripadajuću potpornu njegu takvom tipu kože (maske, pilinzi, gelovi za pranje lica itd.). Sve dok miris iz bočice nije otkrio još jedno lice – prirodna i jednostavna njega lica i tijela. Nekoliko kapi eteričnih ulja, malo kvalitetnih biljnih ulja, par žlica kukuruznog grisa i eto najboljeg pilinga na svijetu. Bez konkurencije. Desetak kapljica biljnog ulja lješnjaka i par kapljica odabranog eteričnog ulja i masna koža postaje stvar prošlosti, a financijska je ušteda enormna. Vrijedi pokušati! Priča o aknama samo je otvorila put prema usavršavanju iz područja izrade prirodne kozmetike, te danas sretno i zadovoljno podučavam stotine znatiželjnih i osvještenih osoba tom umijeću – izradi prirodne, često organski certificirane, prirodne kozmetike u kućnoj radinosti. Za izdvojenih trideset minuta mjesečno moguće je izraditi cjelokupnu kozmetiku koja će nam služiti idućih mjesec dana. Tako sam prestao s kupnjom krema, deodoransa, paste za sube, gelova za tuširanje, šampona i drugih potrepština.
Priča se nastavlja otkrivanjem novog lica – aromaterapija primjenom eteričnih ulja liječi bolesti. Hm… prije koliko godina sam imao gripu?! Prehladu?! Bilo je to davno… Dovoljno je jednom posegnuti za eteričnim uljem ravensare, uz savjet aromaterapeuta primjeniti je oralnim putem, kako bi se kroz nekoliko sati uvjerili u nestanak daljnjeg razvoja naše virusne infekcije. To doista djeluje! Već spomenuta francuska škola aromaterapije karakteristična je zbog korištenje većih doza eteričnih ulja, te oralna, rektalna i vaginalna uporaba eteričnih ulja, a ne samo dermalna i inhalacijska primjena koja se češće spominje u anglosaksonskom pristupu. Eterična ulja se koriste smislenije, konkretnije, a svako ulje ima vrlo jasan popis indikacija, odnosno tegoba i bolesti u kojima se koriste. Iz tog je razloga i moguće primjerice uspješno izlječiti humani papiloma virus (HPV) - za humani papiloma virus danas se vjeruje da je najčešća spolno prenosiva bolest koja pogađa oba spola. Šteta, jer aromaterapija može smanjiti broj oboljelih. Kemijski spojevi u eteričnim uljima poput oksida, monoterpenskih alkohola i fenola sinergijski djeluju protiv mnogih vrsta DNA i RNA virusa, herpes simplex virusa i humanog papiloma virusa. Zabilježeno je i djelovanje eteričnih ulja na patogene bakterije i gljivice koje zbog neliječenja virusne infekcije mogu izazvati nove i ozbiljnije tegobe. Zanimljivo je da je ključno eterično ulje u djelovanju na HPV virus eukaliptus. Točnije eukaliptus polibrakteja (Eucalyptus polybractea kt. kripton) koje sadrži visok postotak monoterpena, monoterpenskih aldehida i ketona koji pokazuju zadivljujuće djelovanje na sve virusne infekcije urogenitalnog trakta. Eterično ulje niaulija (Melaleuca quinquenervia kt. 1,8 cineol/viridiflorol) već duži niz godina privlaži pažnju zbog sadržaja monoterpenola koji ima izrazito jaki antivirusni učinak uključujući i djelovanje na HIV virus, a eterično ulje ravensare (Cinnamomum camphora), koje je u Hrvatskoj postalo ove zime jako traženo, kao glavnu indikaciju ima djelovanje na viruse. Eterično ulje lista cimetovca (Cinnamomum verum) također pokazuje antivirusno djelovanje, a dodatno djeluje imunostimulirajuće povećavajući proizvodnju imunoglobulina A koji štiti sluznicu. Eterično ulje cimetovca nažalost često sadrže proizvodi za celulit. To ulje nema djelovanje na celulit. Crvenilo koje se pojavljuje nakon korištenja takvog preparata nije pojačana cirkulacija već blaži oblik opekline.
Takve nezgode česte su u wellness salonima gdje se malo kad poklanja dvoljno pažnje profesionalnom i stručnom pristupu, te kvalitetnom odabiru materijala s kojim se radi. Masaže su odlične i barem jednom mjesečno trebali bi se njome počastiti. Ali obratite pažnju in a ono čime vas netko masira jer sve naneseno na kožu ulazi u naš krvotok. Da bi bilo djelotvorno ne mora biti skupo – zapamtite to! Već obično maslinovo ulje ili hladno prešano suncokretovo ulje i par kapi eteričnog ulja limuna može biti odličan pripravak iz vaše kuhinje koji će nahraniti kožu, pružiti vlagu i masne kiseline, a eterično ulje limuna (Citrus limon) djelovati dobro na potkožno mason tkivo, kapilare (tretiranje i prevencija), imunitet i proširene vene. Nije li to divno? A primjera je još toliko puno…
Aromaterapija nije mirisna bočica već ozbiljna i dokazana metoda liječenja – otuda i sufiks terapija u nazivu discipline. Do slijedećeg javljanja šaljem vam mirisni pozdrav, a ja idem dalje u otkrivanje te moćne aromaterapije. Želite mi se pridružiti?
www.spiritual-net.net - Datum: 10.12.2010
LAVANDA
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjKa0lrNuOyDHbuWru94i8B7TPnvF0tdsKoxlXdymyQnFETawbFnKv5JUuDbVQGenbnqRXzY6zEQWSGKPuFK2KpD-pVl7pVRb_-FH9CO5e6hYGSbVlQgpmAahURF62yUUK_OzZO4x3zn0U/s320/lavanda060.jpg)
Lavanda – najpoznatije ulje iz bočice
Tekstova pa čak i knjiga na temu lavande ima na pretek. Što ne čudi kada znamo da nam lavanda već više od dvije tisuće godina vjerno služi i da su se cijele civilizacije, poput rimske, njegovale i liječile njome. Francuzi su je mudro marketinški prigrlili i otkrili nam sve mogućnosti i načine njezinog korištenja – od toaletnih voda do sladoleda s lavandom. Cilj ovog teksta je spomenute tri vrste eteričnog ulja lavande što jednostavnije predstaviti s njihovim istaknutim indikacijama i mogućnostima korštenja.
Od pedesetak vrsta koje pripadaju rodu Lavandula, najvažnije su tri vrste:
prava lavanda (Lavandula officinalis, sinonimi: L. vera, L. angustifolia), širokolisna lavanda (Lavandula spica, sinonim:L. latifolia) i hibridi lavande – lavandini (Lavandula x hybrida).
Prava lavanda – bogata linalolom i linalil acetatom jedna je od vodećih biljaka u aromaterapiji zbog neškodljivosti, neupitne djelotvornosti i dobroj toleranciji prilikom dermalnog i oralnog konzumiranja. Lavanda se može smatrati univerzalnim lijekom. Raste na većim nadmorskim visinama, i uzgaja se većinom u Francuskoj i Španjolskoj. Djeluje iznimno dobro kod svih stresnih stanja organizma (isprobajte kupku koja se sastoji od dobro izmješanih 130 mL sojinog vrhnja, 4 jušne žlice biljnog ulja kantariona i 108 kapi eteričnog ulja prave lavande provjerenog branda eteričnih ulja. Uliti u kadu napunjenu toplom vodom.), napetosti i tjeskobe. Dokazano djeluje kod hipertenzije, nesanice i depresije, te kod neurozom uzrokovanih tegoba: probavni grčevi, migrene, mučnine, ali i astme. Umjesto alkohola etanola za dezinfekciju rana i posjekotina moguće je nakapati eteričnog ulja lavande. Često se naziva “majkom među eteričnim uljima” jer je blagog djelovanja, ne iritira kožu i u dermalnim pripravcima (40 mL biljnog ulja npr. jojobe i 10 mL eteričnog ulja prave lavande) brzo i efikasno opušta ukočeno i napeto mišićno područje.
Širokolisna lavanda – bogata 1,8-cineolom, linalolom i kamforom nakapana na opečeno područje kože momentalno smiruje i liječi ozbiljne opekline. Opekline od meduza i ubodi insekata nestaju pod djelovanjem ovog eteričnog ulja (na opečeno i bolno mjesto svakih 5 minuta kroz pola sata kapati po 3 kapi ovog ulja). Širokolisna lavanda uz zadivljujuća epitalizacijska, pokazuje i antivirusna i srednje antibakterijska, fungicidna i imunostimulativna svojstva.
Kožne i vaginalne gljivice (Candida) ne pokazuju rezistentnost prema ovom ulju. Upravo je širokolisna lavanda najblagotvornijeg djelovanja na kožu, te izvrsno regenerira i njeguje masnu, suhu i oštećenu kožu lica i tijela.
www.spiritual-net.net - Datum: 08.01.2011
Friday, January 6, 2012
ZABRANA GAJENJA VLASTITE HRANE , POVRĆA
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgNxW9q8w5Yj_dsMsFFKnraqIL0-6xzGqa33zM8kfYqkVRdUe0_KHaH_GcNJRqImX9M1XcG9ePsGKABD1MIM64fHQmM8Y6yrSWdbunLmPwKGgZNjintogDiCB895D1IcclNBJIeAKDYVa0/s320/basta.jpg)
Novi zakon u Novom Zelandu oduzima ljudima osnovno pravo uzgajanja vlastite hrane
Ove slike će uskoro postati stvar prošlosti na Novom Zelandu.
Alex Jones novinar PRISON PLANET TV-a, objavljuje kako je bio šokiran spoznajom da je New Zealand donio novi zakon prema kojem je uzgajanje hrane postao privilegij, a ne osnovno pravo svakog čovjeka.
Dva aspekta ovog zakona su alarmantna, prvi je opseg i utjecaj koji zakon ima, a drugi – da se to dogodilo jako tiho. Vrlo je slabo medijski pokriveno.
Prijedlog zakona je donesen zbog WTO – Svjetska Trgovačka Organizacija, koji naravno ima US-FDA – Američka Agencija za Hranu i Lijekove iza leđa i pod velikim je utjecajem velikih kompanija (Monsanto-a i drugih)
To izgleda ovako NZ zakon o hrani će utrti put za smanjenje biljne raznolikosti i poslovanje malih vlasnika u Novom Zelandu, na primjer ; u načinu kontrole zakonitosti spremanja i trgovanje / zamjene / davanje sjemena. Sve će te radnje biti potencijalno nezakonite. Želite li više saznati o ovom problemu, kliknite na link ovdje.
Zbog čega je proizvodnja vlastite hrane postala ilegalna na Novom Zelandu?
Ovdje su neke izvadci:
- Ispada da je ljudsko pravo na uzgajanje i dijeljenje hrane ,za vladu autorizirani privilegij koje se može u kratkom roku opozvati.
- To čini protuzakonitim distribuirati “hranu” bez odobrenja, i on definira “hranu” na takav način da to uključuje hranjive tvari, sjemenke, prirodne lijekove, esencijalne minerale i pića (uključujući i vodu).
- Kontrolom sjemena, zakon preuzima moć da uzgaja hranu daleko od očiju javnosti i stavlja ga u ruke kompanija za proizvodnju sjemena. Ta moć može biti zlostavljana.
- Uzgoj hrane za distribuciju mora biti odobren, čak i za “kućne radinosti”, a takvo odobrenje može biti odbijeno.
- U zakonu o hrani, policija može djelovati kao agenti za sigurnost hrane i mogu pretresati prostorije bez naloga, koristeći svu oprema koju smatraju potrebnima – uključujući i pištolje (članak 265-1).
- Članovi privatnog sektora također mogu biti pretresani od strane agenata za sigurnost hrane , po točki 243. Tako Monsanto zaposlenici mogu pretresati prostor – uključujući i domoroce – uz potporu oružane policije.
- Zakon omogućava agentima imunitet od kaznenog i građanskog progona.
- Vlada je stvorila ovaj zakon kako bi bila u skladu sa obavezama prema Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), a prema međunarodnoj shemi pod nazivom Codex Alimentarius . Tako će ovaj zakon donijeti u jednom ili drugom obliku.
Jesu li velike kompanije genetski modificirane hrane odlučile upropastiti stare sorte prehrambenih biljaka na koje nemaju patent?
- Zakon će potkopati napore mnogih ljudi da postanu samo-dostatni u svojim lokalnim zajednicama.
- Banke sjemena i mreže razmjena sjemena mogu se zatvoriti ako nisu mogli dobiti odobrenje. Gubitak raznolikosti sjemena otežat će uzgoj vlastite hrane.
- Domaće uzgojena hrana i neko ili sve sjeme ne može biti razmijenjeno na skali ili frekvenciji potrebnoj za prehranu ljudi u zajednicama u kojima je komercijalno dostupna hrana postala preskupa ili nedostupna (na primjer zbog ekonomskog kolapsa).
- Ograničenja u trgovini hrane i sjemena brzo će dovesti do trajnog gubitka sjemena i maldica starih nepatentiranih sorti i prava njihova uzgajanja, kao i opće smanjenje biljne raznolikosti u poljoprivredi.
- Organski proizvođači starih sorti mogli bi izgubiti tržišni udio zbog utjecaja velikih poljoprivrednih kompanija s mnogo novca, što će dovesti do povećanja potrošnje slabo hranjivih tvari, i genetski modificirane hrane.
Subscribe to:
Posts (Atom)